Futsal Żywiec

Futsal Żywiec
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W obronie polskiej mowy

Ruch związkowy narodził się w Europie w wieku XVIII wraz z powstaniem przemysłu fabrycznego. Związki zawodowe powstawały z inicjatywy robotników w celu obrony ich przed wyzyskiem pracodawców.
Początkowo organizacje robotników były bardzo rozproszone. W wieku XIX zaczęły się łączyć i tworzyć wielkie centrale związkowe. Obok celów socjalnych wiele z nich miało również cele polityczne. Niektóre przekształciły się nawet w partie polityczne.
W porównaniu z organizacjami robotniczymi jako całkiem odmienna jawi się Związek Nauczycielstwa Polskiego. To najstarsza organizacja związkowa działająca na ziemiach polskich. W 1905 roku powołano do życia trzy różne stowarzyszenia skupiające nauczycieli różnych zaborów. Celem tych organizacji była walka o polskość, o nauczanie języka polskiego w szkołach pod zaborami.
Zjednoczenie organizacji nauczycielskich w jednolity Związek Nauczycielstwa Polskiego nastąpiło w lipcu 1930 r.
Śledząc historię ruchów związkowych na całym świecie można z całym przekonaniem potwierdzić wyjątkowość ZNP, że powstał z przyczyn patriotycznych, narodowościowych, a nie tych związanych z wyzyskiem pracowników.

słowa kluczowe: futsal żywiec, znp żywiec, znp gliwice, znp dąbrowa górnicza, dni azalii pisarzowice, sylwester na bis chorzów 2014, żywiec dobija, żywiec okręgi wyborcze, sylwester na bis

Zobacz także nasze inne wpisy o nauce:

About the author /


Related Articles

Znp Chorzów:

Znp Garwolin:

Znp Katowice: