Międzynarodowy Turniej Siatkarski – Francja 2013

1

W dniach 6-9 września odbył się we francuskim Wittelsheim Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej. Po raz kolejny uczestniczyła w nim reprezentacja ZNP z Żywca, zajmując wysokie trzecie miejsce.

  Za nami kolejny turniej siatkarski, w którym uczestniczyła drużyna ZNP z Żywca. Zawody odbyły się już po raz czwarty we Francji, w Wittelsheim koło Miluzy. Mieszkańcy przepięknego regionu – Alzacji – przyjęli przyjezdnych jak co roku niezwykle gościnnie. Spotkanie to głównie zasługa Vladisa Labowicza, mieszkającego we Francji Polaka, prezesa tamtejszego Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Francuskiej. Okres pomiędzy 6 a 9 września obfitował w liczne wydarzenia o charakterze kulturalno – sportowym.

2

  Pierwszy dzień pobytu – piątek – upłynął pod znakiem uroczystości powitalnych. Przemówienia wygłosili m.in. mer Wittelsheim – Pierre Vogt, wspomniany wcześniej Vladis Labowicz, prezesi tamtejszych organizacji kulturalnych i sportowych oraz przedstawiciele zaproszonych drużyn z Polski, Słowacji i Francji. Był to czas integracji, zwłaszcza z polskimi emigrantami, którzy stanowią aż 30% procent ludności alzackiego miasteczka. 

3

4

  Sobota to dzień zwiedzania – poznawania walorów naturalnych i kulturowych Alzacji. Zaproszeni goście podziwiali m.in. Parc de Wesserling i znajdujące się na jego terenie obiekty, takie jak Muzeum Włókiennictwa (Musee Textile) i „Niezwykłe Ogrody” (Jardins Remarquable). Nie brakło też czasu na wizytę w jednej ze słynnych alzackich winnic. W niedzielę odbył się turniej, w którym uczestniczyło dziesięć drużyn, m.in. ze słowackiego Tvardosina, z francuskich Marsylii, Miluzy i Vittelsheim, ze Złotoryi i oczywiście z Żywca. Żywieccy nauczyciele w składzie: Izabela Rzeszutek (ZSEiG w Żywcu), Kamila Pawlus (Publiczne Gimnazjum w Węgierskiej Górce), Sylwester Węglewski (ZSM-E w Żywcu), Tomasz Korczak (ZSAiO w Moszczanicy), Krzysztof Tlałka (ZSM-E w Żywcu) i Wojciech Biel (LO w Żywcu), dopingowani przez niezawodną Panią Prezes Oddziału ZNP – Małgorzatę Pawlik, zajęli trzecie miejsce w kategorii zespołów amatorskich, a piąte w łącznej klasyfikacji. W turnieju uczestniczyło 10 drużyn –  wynik można uznać więc za sukces, zwłaszcza że poziom rozgrywek był w porównaniu z poprzednimi latami zdecydowanie wyższy.

5

6

  Francuski turniej i towarzyszące mu wydarzenia to element corocznie odbywających się spotkań pomiędzy zaprzyjaźnionymi drużynami z Żywca, Złotoryi, Tvardosina i Miluzy. Spotkania te są cenne, gdyż służą nie tylko poznawania walorów sportowych i turystycznych danych regionów, ale też nauczycielskiej i międzynarodowej integracji – zwłaszcza z mieszkającymi we Francji Polakami.

  Zdjęcia z wyjazdu naszych nauczycieli można obejrzeć w galerii znajdującej się na stronie internetowej żywieckiego oddziału ZNP.

mgr Krzysztof Tlałka