Znp Chorzów

Znp Chorzów
1 vote, 3.00 avg. rating (68% score)

Czym jest i kogo zrzesza Związek Nauczycielstwa Polskiego?

Już od pewnego czasu w zakładach pracy osoby pracujące mogą tworzyć związki zawodowe. Tego typu struktury również trafiły to szkół i tak powstał ZNP.

Historia tego zgromadzenia sięga aż 1906 roku. To właśnie w tym momencie powstał Związek Nauczycieli Ludowych, który jest protoplastą ZNP. Związek Nauczycielstwa Polskiego jest to instytucja zrzeszająca ludzi pracujących w oświacie, szkolnictwie wyższym oraz innych instytucjach naukowych.

Warto podkreślić, że ten zbiór ludzi charakteryzuje się tym, iż dobrowolne założyli ten związek, są w pełni niezależni oraz samodzielnie rządzą we własnych strukturach.

Główna siedziba mieści się w Warszawie na ulicy Juliana i została wzniesiona w latach 1930 – 1932. Projektantami tego budynku były dwie osoby: Teodor Bursche i Antonii Kowalski.

Niestety w dzisiejszych czasach związek ten kojarzy się nam tylko w dużą liczbą protestów. Jednak należy mieć na uwadze, że właśnie dzięki wykonywaniu takich czynności walczą oni o prawa tysięcy nauczycieli i profesorów, jacy się znajdują w szeregach Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zobacz także nasze inne wpisy o nauce:

About the author /


Related Articles

Znp Chorzów:

Znp Garwolin:

Znp Katowice: